Rakousko

Domy v Rakousku na prodej

Plánujete koupit dům v Rakousku? Pak s největší pravděpodobností uvažujete o rodinném domu v některém z alpských středisek (nebo jejich okolí), o nákupu horské chaty či alpského chaletu. Sen o životě v malebné horské vesnici, romantických večerech prožitých u krbu už si splnila celá řada Čechů. A nemuseli se nutně do Alp přestěhovat. Většina z nich si Alp užívá po několik týdnů v roce a po zbytek času svoji nemovitost nabízejí prostřednictvím specializovaných společností k pronájmu dalším návštěvníkům alpských středisek.

Koupě domu v Rakousku může být zajímavá i z investičního hlediska. Vedle již zmiňované možnosti příjmu z pronájmu (běžně v úrovni 5 až 7 %) hovoří pro Rakousko i další argumenty. Ceny realit zde stabilně rostou, navíc nová výstavba v alpských střediscích je limitovaná a počet nemovitostí je tak omezený, na rozdíl od poptávky, kterou kromě Rakušanů tvoří cizinci z celé Evropy, ale i Asie a Ameriky.

Pořízení domu v Rakousku je z pohledu Čechů logickou volbou. Rakousko je nám geograficky nejblíže, je možné sem bez problémů dojet vozem, úroveň zdejších služeb je na vysoké úrovni a ceny nemovitostí se u běžných nemovitostí pohybují na vcelku přijatelné úrovni. Samozřejmě luxusní domy přijdou v Rakousku, zejména v alpských střediscích na částky v řádu milionů Euro.

V Rakousku si lze vybírat v celé řadě lokalit, najdeme zde jak klidnější místa, tak exkluzivní střediska žijících bohatým životem a lákajícím smetánku z celé Evropy. Za všechny jmenujme několik z nich: Zell am See, Saalfelden, Flachau, Maria Alm, Bad Gastein, Kaprun, Bad Hofgastein, Schladming, Kitzbühel, Wagrain nebo Sölden.

Domy v rakouských Alpách, ve Vídni, Salzburku a dalších městech

Nákup nemovitosti v Rakousku

Nákup realit v Rakousku sice není pro občany České republiky nijak omezen, přesto má koupě nemovitosti v Rakousku svá specifika. Ta jsou dána jednak rozdíly v rámci jednotlivých spolkových zemí a pak také rozdělením nemovitostí do několika kategorií majících přímý vliv na možnosti způsobu jejich užívání.

Jedná se o domy určené trvalému obývání (tzn. musí být celoročně obydlené), dále rekreační nemovitosti určené k dalšímu pronajímání (část roku je využívá jejich majitel, ve zbylém čase je povinen dům nabídnout k dalšímu pronájmu) a poslední kategorií jsou čistě rekreační objekty, které je možné využívat dle libosti (i jen po část roku bez nutnosti jejich dalšího pronajímání).

Systém částečného užívání majitelem a dalšího pronájmu je v Rakousku velmi rozšířený a je výhodný pro všechny zúčastněné. Majitel může získat nárok na odpočet DPH při nákupu objektu a zároveň inkasuje výnos z pronájmu. Domy nejsou po většinu roku prázdné, zvětšuje se nabídka ubytování pro turisty, kterých přijíždí větší množství a utrácí zde více peněz.

Samotný proces nákupu nemovitosti v Rakousku je následující. Ve chvíli, kdy si kupující vybere vhodný dům, podepíše s prodávajícím předběžnou smlouvu (německy Kaufanbot). Peníze potřebné k nákupu se složí do notářské úschovy. Notář provede kontrolu všech předložených dokumentů, a pokud je vše v pořádku, mohou před ním obě strany podepsat kupní smlouvu (Kaufvertrag). Poté se provede ještě převod vlastnictví v katastru nemovitostí.

Proč koupit dům v Rakousku

  • Vynikající sněhové podmínky pro lyžaře, široká nabídka vyžití mimo zimní sezonu včetně golfových hřišť. Rakouská alpská střediska nejsou závislá pouze na zimní sezoně, což je velká výhoda nejen z pohledu možnosti trávit zde vlastní chvíle volna v průběhu celého roku, ale i s ohledem na možné výnosy při dalším pronájmu nemovitosti.
  • Typická rakouská pohostinnost, kvalita služeb.
  • Luxusní domy v Rakousku, typické alpské horské chaty, ale i dostupnější starší domy v rakouských alpských střediscích.
  • Stabilní realitní trh, trvale rostoucí ceny nemovitostí.
  • Příležitost k dobré investici s možností příjmu z pronájmu.
  • Z pohledu Čechů nejbližší „opravdové“ hory – snadná dopravní dostupnost i vlastním autem.

Doporučené odkazy